Ponedeljek, 23. september

14:00 – 17:00

Uvodna ekskurzija – Brezmejno

 Gorizia – Nova Gorica

Organizira: Posoški razvojni center
Lokacija: Začetek: železniška postaja Gorizia Centrale (IT) / Zaključek: Xcenter, Nova Gorica

Kratek opis: Uvodna ekskurzija bo udeležence in udeleženke simbolno popeljala med dvema državama in dvema mestoma, ki sobivata na meji. Tako blizu, vendar tako različni … Gorica na italijanski in Nova Gorica na slovenski strani. V okviru vodenega ogleda s kolesi, s postanki ob ključnih točkah v obeh mestih, bo vsakdo lahko prepoznal in doživel značilnosti, razlike ter podobnosti na obeh straneh meje skupnega območja, ki ga bomo proslavili kot Evropsko prestolnico kulture GO!2025. 

Praktične informacije

Jezik: angleščina

Udeležba: največ 30 oseb

Oprema: oprema za dež

Za udeležence in udeleženke, ki nimajo svojih koles, bodo ta na voljo na lokaciji

Tema: Kakovost življenja

14:00 – 17:00

Spremljevalni dogodek

Živi laboratoriji TQoL – izmenjava izkušenj in njihovo vključevanje v alpske prakse

Organizira: ESPON kontaktna točka v Sloveniji
Lokacija: Hotel Perla, dvorana Pinta

Kratek opis:
Na dogodku bodo predstavljene praktične izkušnje uporabe orodja živih laboratorijev TQoL v alpski regiji. Živi laboratoriji so bili organizirani v okviru študije “ESPON Kakovost življenja (QoL) na območju Alp” in Erasmus+ projekta “Alpski Kompas: mladi za kakovostno življenje v Alpah”, ki ga je vodila CIPRA Slovenija. Na dogodku bomo s povabljenimi strokovnjaki in strokovnjakinjami razpravljali o pridobljenih izkušnjah in možnostih vključevanja metode živih laboratorijev v trenutne načrtovalske aktivnosti in procese.  

Praktične informacije

Jezik: angleščina

Udeležba: največ 40 oseb

Stroške spremljevalnega dogodka ESPON v celoti krije organizator. Dogodek je za udeležence in udeleženke brezplačen in ne zahteva nobenega prispevka.

18:00 – 19:00

Filmska projekcija: ACTIVIST

Organizira: CIPRA International, projekt YOALIN, Kulturni Dom in CIPRA Slovenija
Lokacija: Kulturni dom, Nova Gorica

Kratek opis:
Kako se spopadamo z eko-družbeno krizo? Je aktivizem utopija? Dokumentarna serija ACTIVIST spremlja potovanje sedmih mladih oseb iz ekipe Seeding for Future. Srečajo se z aktivisti in aktivistkami ter pobudami v Sloveniji, Italiji, na Poljskem, v Nemčini in Belgiji, ki se zavzemajo za podnebno in družbeno pravičnost. Navdihujoči pogovori kažejo pestrost idej in strategij za oblikovanje bolj pravičnega in okolju prijaznega sveta. Projekciji bo sledil ekskluziven pogovor s producentom Arthurjem Parmentierom. Prepustite se zgodbam od državljanske nepokorščine do Evropskega parlamenta in odkrijte nove načine čezmejnega sodelovanja. Dogodek je del projekta YOALIN v organizaciji CIPRE International, finančno pa ga podpira lihtenštajnski Urad za okolje. Po projekciji se lahko udeležite alpskega bifeja v Xcentru (oddaljenost 2 minuti hoje).

Praktične informacije:

Jezik: originalni jezik z angleškimi podnapisi

Vstop je brezplačen! Registracija ni potrebna.

18:00 – 19:00

Okrogla miza

Organizira: GO!2025 in AlpskiTeden
Lokacija: Xcenter Nova Gorica

Kratek opis:
Okrogla miza o sodobnih okoljskih izzivih v družbenem okviru, ki ji bo sledil družabni večer z alpsko hrano in pijačo.

19:00

Alpski večer

Organizira: GO!2025 in AlpskiTeden
Lokacija: Xcenter Nova Gorica

Udeležence in udeleženke spodbujamo, da s seboj prinesejo lokalno hrano/pijačo, ki jo bodo delili z drugimi udeleženci in udeleženkami dogodka, s čimer bomo proslavili raznolikost kulinarične kulture v Alpah. Prosimo, da sestavine vaše hrane ustrezno označite.

Torek, 24. september

08:30 – 09:00

Registracija – kava

09:00 – 10:30

Otvoritev in osrednja predavanja

Pozdravna nagovora

Emil Ferjančič (Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za prostor in graditev, predsedujoči Stalnemu odboru Alpske konference)

Alenka Smerkolj (generalna sekretarka Alpske konvencije)

  1. Osrednje predavanje
    Biofizične, ekonomske, tehnološke in družbene omejitve blaženja in prilagajanja podnebnim spremembam

Predavateljica: Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja, profesorica na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in članica Medvladnega foruma za podnebne spremembe – IPCC. Velja za pionirko raziskav o podnebnih spremembah v Sloveniji, s posebnim poudarkom na posledicah podnebnih sprememb v kmetijski proizvodnji.

Povišanje temperatur, spreminjajoči se padavinski režimi ter vedno bolj intenzivne in pogoste naravne nesreče bodo vplivali na krajine in okoljske procese v alpskem okolju, na alpsko gospodarstvo in družbo. Če želimo v kontekstu podnebnih sprememb omogočiti trajnostni razvoj alpskega območja, so potrebna prizadevanja tako pri blaženju kot pri prilagajanju podnebnim spremembam. Naravovarstveniki in naravovarstvenice, turistični sektor in lokalne skupnosti so že udejanjili ali predlagajo vrsto strategij blaženja in prilagajanja. Strategije nekaterih deležnikov in deležnic se dopolnjujejo, medtem ko druge pomenijo potencialne vire nestrinjanja. Na žalost imajo strategije blaženja in prilagajanja lahko biofizične, ekonomske, tehnološke in družbene omejitve.

2. osrednje predavanje
Dejansko je v naših rokah – Optimistična refleksija o biotski raznovrstnosti

 

Predavateljica: Serena Arduino, predsednica CIPRE International, organizacija opazovalka pri Posvetovalnem odboru za alpsko biotsko raznovrstnost in Akcijskih skupinah EUSALP o zeleni infrastrukturi ter virih v okolju in kulturi.

Pogled na upravljanje biotske raznovrstnost iz globalne, evropske in alpske ravni. Razmislek o zadnjih dvajsetih letih in pogled v naslednjih dvajset let, katerega so oblikovala dejstva in mnenja ključnih akterjev in akterk biotske raznovrstnosti.

3. osrednje predavanje
Ekonomija javnega dobra – gospodarski model za dobro kakovost življenja

 

Predavatelj: Christian Felber, avtor, univerzitetni predavatelj, začetnik »Ekonomije javnega dobra« in »Zadružništva za javno dobro«, Avstrija

Namen trenutnega gospodarskega sistema je dobiček, prihodek in neomejena rast bruto domačega proizvoda. Trenutno se razvijajo alternative temu netrajnostnemu in nečloveškemu modelu, ki so usmerjene v prihodnost. Ena od teh je ekonomija javnega dobra (EJD). Pri merjenju kakovosti življenja je treba upoštevati dobrobit vseh in tudi narave: tukaj EJD ponuja proizvod skupnega dobrega (makro gospodarstvo) in bilanco skupnega dobrega (upravljanje poslovnega sveta). Kako lahko te instrumente uporabimo v prihodnosti ter jih vključimo v procese političnega odločanja?

 

10:30 – 11:00

Odmor za kavo

11:00 – 12:00

Pogled nazaj, skok naprej

Udeleženci in udeleženke: Matej Ogrin (predsednik CIPRE Slovenija), Christina Bauer (vodja organa upravljanja, Interreg program Območje Alp), Ingrid Fischer (predsednica društva Alpsko mesto leta), Nina Seljak (Nacionalna koordinacija Republike Slovenije za makroregionalne strategije EU), Miha Kobal (mlad kmet iz Posočja), Jacqueline Hillmann (mlada ženska, ki dela v gorski občini Balderschwang). Pregled preteklih 20 let in moderacija Claire Simon (Val&Monti).

Kratek opis:
Udeleženci te okrogle mize se bodo poglobili v razvoj alpskega prostora, kjer se prepletajo življenje, delo in druge aktivnosti. Pridružite se nam ob razmišljanju o dogajanju v zadnjih dvajsetih letih: kako se je spremenilo življenje v Alpah? Katere pozitivne razvoje in pobude so udeleženci in udeleženke doživeli na svojem področju delovanja in kje vidijo možnosti za izboljšave? Pogovor z gosti se bo dotaknil tudi pogleda v prihodnost življenja v Alpah.

12:00 – 12:30

Uvod v popoldanske delavnice / ekskurzije

12:30 – 14:00

Kosilo

13:30 – 18:00

Ekskurzije

1. ekskurzija
Podnebne spremembe in izzivi v Vipavski dolini

Vodja ekskurzije: Adrijana Perkon (Univerza na Primorskem, Oddelek za geografijo)

Kratek opis:
Ekskurzija v Vipavsko dolino se bo osredotočila na posledice podnebnih sprememb, ki jih je v največji meri mogoče zaznati v kmetijstvu, eni od glavnih gospodarskih dejavnosti v dolini (vinogradništvo in sadjarstvo). Pridružite se nam pri ogledu vodnega zadrževalnika Vogršček, kraških izvirih reke Vipave in na ogledu vinogradniške kmetije, kjer nam bodo predstavili svoje izkušnje in projekte pri spopadanju s podnebnimi spremembami., v pokušino pa ponudili tudi nekaj svojih dobrot.

Praktične informacije

Jezik: angleščina

Udeležba: največ 30 oseb

Oprema: pohodni čevlji, oprema za dež

Prispevek: 10 EUR

Teme: Podnebje, biotska raznovrstnost

2. ekskurzija
Zgodba gorečega kraškega gozda

Vodje ekskurzije: CIPRA Slovenija, Zavod za gozdove Slovenije, Prostovoljno gasilsko društvo Komen, Turistično informacijski center Miren Kras

Kratek opis: Kraško regijo je leta 2022 prizadel največji požar v naravi v zgodovini Slovenije. Ekskurzijo bomo  začeli v bližini italijanske meje v Opatjem Selu, od koder se bomo odpravili na pohod proti Cerju. Zavod za gozdove Slovenije bo med več postanki predstavil obseg požara, njegov vpliv na biotsko raznovrstnost, načrt obnove, njegovo izvedbo in pogozdovanje kraške regije v obdobju zadnjih 150 let. Med in po požarih so pomembno vlogo odigrali prostovoljci in prostovoljke. Lokalno gasilsko društvo bo predstavilo delo lokalnih gasilskih enot in z nami delilo izkušnje iz terena. Obiskali bomo Pomnik miru in razgledni stolp na vrhu Cerje. Ta veličastni dosežek arhitekture je umeščen v osrčje naravnega amfiteatra in ponuja čudovit pogled na vse štiri strani neba: na Jadransko morje, na Furlansko nižino, Julijske Alpe in Vipavsko dolino. Ekskurzijo bomo zaključili z veganskimi cateringom lokalnih produktov na ekološki kmetiji Tavčar v Novi Gorici.

Praktične informacije

Jezik: angleščina

Udeležba: največ 30 oseb

Oprema: pohodni čevlji, oprema za dež

Prispevek: 10 EUR

Teme: Podnebne spremembe, biotska raznovrstnost

14:00 – 15:30

Vzporedne delavnice
1. delavnica: Podnebno nevtralne in podnebno odporne Alpe 2050: kaj pa človeški dejavnik?

Vodje sekcije in povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Katharina Zwettler, predsedujoča Posvetovalnemu odboru za alpsko podnebje (ACB), Zvezno ministrstvo za podnebne ukrepe (Avstrija), Orsolya Lelkes (direktorica Psychodrame

Kratek opis: Kje mi, Posvetovalni odbor za alpsko podnebje, vidimo ovire pri izvajanju aktivnosti v smeri podnebno nevtralnih in podnebno odpornih Alp 2050? Posvetovalni odbor ponuja formate za izboljšanje načinov in metod komuniciranja za podporo multiplikatorjem in multiplikatorkam, ki si na ravni celotnih Alp prizadevajo razviti prikrojene pristope za podnebne ukrepe. Na začetku delavnice bi z vami radi delili spoznanja, potem pa slišali VAŠE izkušnje in procese, povezane s podnebnimi ukrepi in trajnostnim razvojem. Te teme bomo raziskovali z izkustvenimi metodami učenja, ki poleg kognitivnega razumevanja vključujejo modrost telesa, čustva in intuicijo, s ciljem, da eden drugega okrepimo in navdahnemo.

Opomba: Ta sekcija je povezana s spremljevalnim dogodkom »Vključevanje deležnikov in deležnic v podnebno ukrepanje«, ki bo potekal v četrtek, 26. septembra.

Teme: Podnebje, kakovost življenja 

Jezik: angleščina

2. delavnica: Prostorske prednostne naloge v Alpah: od znanosti do ukrepanja. Ko se podnebje spremeni, mora politika temu slediti

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Serena Arduino moderatorka (TBC), Oriana Coronado in Guido Plassmann (ALPARC), Claudio Celada in Francesca Roseo (LIPU), Tomaž Mihelič (DOPPS), Federico Beffa in Paolo Siccardi (Cariplo Foundation)

Kratek opis:
Odkrijte kako preiti iz znanosti na izvajanje ukrepov v Alpah s pomočjo treh orodij in pristopov, ki jih je moč uporabiti takoj. Kartografija ALPARC-a bo prikazala kako je mogoče globalni cilj večje zaščite biotske raznovrstnosti doseči s pogumnimi odločitvami in prostorskim načrtovanjem, ki upošteva glavne ovire in konflikte pri rabi tal. Zemljevid BirdLife o podnebnih zatočiščih za ohranjanje ptičjih vrst, ki živijo na visokih nadmorskih višinah, bo ponudil identifikacijo prednostnih območij za ohranjanje ter mesta, kjer obstajajo ali bodo v prihodnosti obstajali konflikti s smučarskimi območji. Nadalje bomo spoznali prizadevanja fundacije Cariplo pri razvoju in izvajanju regionalnih podnebnih strategij, ki vključujejo več deležnikov in deležnic ter tako pospešujejo spremembe politik. Po tej sekciji se ne bo nihče mogel skrivati za nevednostjo kaj je potrebno poudariti pri zaščiti in razvoju ter kako to vključiti v politike!

Teme: Podnebje, biotska raznovrstnost 

Jezik: tolmačenje v slovenščino, italijanščino, francoščino in nemščino

3. delavnica: Mi proti njim – ali z njimi? Kakšna je povezava med raznovrstnostjo in polarizacijo

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Eva-Maria Cattoen (Lechtalps) in Wolfgang Pfefferkorn (CIPRA International)

Kratek opis: Medtem ko postaja razprava vedno bolj razgreta in se širijo radikalna stališča, še nikoli poprej ni bilo tako jasno, da lahko trenutne družbene in globalne izzive, kot je podnebna kriza, rešimo samo z intenzivnim in plodnim sodelovanjem. V tej sekciji želimo bolj podrobno obravnavati različna področja, kjer nastajajo trenja in tudi priložnosti. Možne teme so podnebni aktivizem, priseljevanje, kontrast med mesti in podeželjem na primeru volka, pomanjkanje vode.

Teme: Podnebje, biotska raznovrstnost, kakovost življenja

Jezik: angleščina

15:30 – 16:00

Odmor

16:00 – 17:30

Vzporedne
4. delavnica: Spopadanje s številnimi podnebnimi tveganji: izziv upravljanja

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Wolfgang Pfefferkorn (CIPRA International), strokovnjaki in strokovnjakinje projektov upravljanja z alpskimi tveganji, Jože Papež, PLANALP in projekta Interreg Območje Alp Adaptnow and X-Risk-cc

 

Kratek opis: Raznovrstna podnebna tveganja, kot so vročina, suša in poplave, predstavljajo bistveni izziv tako za lokalne kot regionalne uprave v Alpah. Kako lahko ta tveganja preprečimo in izboljšamo interakcijo med različnimi akterji in akterkami, npr. upravljanje tveganja na območju Alp na lokalni in regionalni ravni?

 

Tema: Podnebje 

 

Jezik: tolmačenje v slovenščino, italijanščino, francoščino in nemščino

5. delavnica: Biotska raznovrstnost tal v teoriji in praksi

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Marion Ebster-Kreuzer (CIPRA International)

Kratek opisTla so dragocen vir – in pogosto prezrta. Preudarna raba tal zahteva dobro poznavanje tal in odnos do tega vira, kajti zaščitili bomo le to, kar poznamo in do česar smo vzpostavili odnos. Zato bo ta sekcija najprej ponudila uvod v primere preudarne rabe tal in inteligentnih ukrepov za obnovo pozidanih tal v Alpah. Sledil bo kratek del na prostem, kjer bomo udeležence in udeleženke povabili, da dobesedno navežejo stik s tlemi ter delijo svoje ideje, vtise in znanja o tem.

Tema: Biotska raznovrstnost 

Jezik: angleščina

6. delavnica: Tvoji odpadki so moj vir

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Aleš Kegl (Interreg Območje Alp), Blaž Likozar (projekt Alps4greenC), Katarina Šrimpf Vendramin (AlpTextyles), Eva Lienbacher in Christine Vallaster (CEFoodCycle).

Kratek opisKrožno gospodarstvo je sistem, kjer material nikoli ne postane odpad in se narava obnavlja. Proizvodi in materiali ostajajo v obtoku s pomočjo procesov kot so vzdrževanje, ponovna uporaba, prenova, ponovna proizvodnja, recikliranje in kompostiranje. Ta pristop je ključen za alpsko regijo, še posebej če želimo izboljšati kakovost življenja prebivalstva in doseči cilj, da bo EU do 2050 postala prva podnebno nevtralna celina na svetu. Pridobili boste vpogled v načine, kako se s tem izzivom soočajo projekti znotraj Programa Območje Alp, še posebej na področju tekstila (AlpTextyles), zelenega ogljika (Alps4greenC), hrane in pijače (CEFoodCycle).

Tema: Kakovost življenja 

Jezik: angleščina

19:00

Večerni program

Večerja s kulturnim programom.
Gostitelja večerje sta Mestna občina Nova Gorica in GO! 2025.

Sreda, 25. september

08:30 – 17:00

Ekskurzija
Posočje – Nauki preteklosti za življenje danes

Organizira: Posoški razvojni center

Kratek opis:
Na celodnevno ekskurzijo se bomo odpravili v Kobarid (Zgornje Posočje). V mestu in njegovi okolici se bomo seznanili z bistvenimi elementi dediščine ter spoznali kako ta dediščina živi danes, s kakšnimi izzivi se sooča in kako vpliva na kakovost bivanja prebivalcev. Obiskali bomo muzej prve svetovne vojne, muzej sirarstva ter se sprehodili po Kobariški zgodovinski poti, ki povezuje zgodovinske, kulturne in naravne znamenitosti v bližnji okolici
Med potjo bo beseda tekla tudi o soški postrvi, endemični vrsti jadranskega povodja.

Praktične informacije

Jezik: angleščina

Udeležba: največ 30 oseb

Kosilo vključeno

Oprema: pohodni čevlji, oprema za dež

Prispevek: 20 EUR 

Tema: Kakovost življenja

09:00 – 10:30

Vzporedne
7. delavnica: Alpe brez snega

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Katharina Gasteiger (Povezanost v Alpah), Ann-Kristin Winkler (WWF), Georg Kaser (glaciolog)

Kratek opis: Sekcija raziskuje vedno manjšo pokritost Alp s snegom zaradi podnebnih sprememb in njihov vpliv na lokalno raven. Priznani glaciolog Georg Kaser bo uvodoma predstavil fenomen taljenja ledenikov in njihov vpliv. Nadalje bodo udeleženci in udeleženke sekcije obravnavali izzive lokalnih skupnosti. Ali bi bilo dobro razviti infrastrukturo za umetno zasneževanje? Ali je prava pot razvoj višje ležečih območij? Ali nam bo uspel prehod, ki se odmika od odvisnosti od snega? 

V okviru igre vlog bomo raziskali različne poglede na to kompleksno temo polno izzivov, osvetlili bomo družbeno-gospodarske ter ekološke posledice. 

Namen naše sekcije ni predstaviti že vnaprej pripravljenih rešitev – namreč, če rešitve obstajajo, imajo te zelo individualne značilnosti – temveč spodbuditi odprto razpravo. Prav tako bomo v sekcijo vključili rezultate evropskega projekta BeyondSnow in obravnavali odprte prostore v Alpah ter varstvo ledenikov pri WWF.

Ta sekcija je del serije BeyondSnow na turneji.

Teme: Podnebje, biotska raznovrstnost, kakovost življenja

Jezik: angleščina

8. delavnica: Sodobni izzivi pašništva – poudarek na skupnem prilagajanju človeka in divje živečih vrst

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Lauren Mosdale (vodja projektov, CIPRA France) ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje

Kratek opis: Poudarek te sekcije bo na sodobnih izzivih pašništva ter še posebej na ohranjanju pašne dejavnosti na gorskih območjih, ki tudi zgodovinsko predstavljajo vroče točke biotske raznovrstnosti ter so vedno bolj zatočišče za različne živalske in rastlinske vrste, ko se te soočajo s podnebnimi spremembami. Ta sekcija bo podrobneje obravnavala konflikte, ki nastanejo pri sobivanju človeka in divje živečih vrst na območju Alp, ter razpravljala o izgledih za snovalce in snovalke politik ter deležnike in deležnice v pašni dejavnosti. 

Teme: Podnebje, biotska raznovrstnost, kakovost življenja 

Jezik: angleščina

9. delavnica: Kako uskladiti kakovostno turistično doživetje s kakovostjo življenja?

Vodje sekcije ter povabljeni strokovnjaki in strokovnjakinje: Matej Ogrin (CIPRA Slovenija), Aleš Zdešar (Triglavski narodni park), Alexandra Dörfler (avstrijsko Zvezno ministrstvo za podnebne ukrepe), udeleženci in udeleženke projekta YOALIN ter člani in članice mladinskega sveta CIPRE.

Kratek opisKakovost življenja izhaja iz kakovosti bivanja. Zaradi tega je zelo pomembno zagotoviti kakovost življenja lokalnemu prebivalstvu. To se kaže pri zadovoljstvu z lokalnim okoljem in pozitivno identifikacijo s prostorom. Turistična ponudba, ki izhaja iz zaveze ohranjanja kakovosti življenja lokalnega prebivalstva, je temelj družbene komponente trajnostnega turizma. Pri tej delavnici bomo razpravljali, kako različne ciljne skupine zaznavajo kakovost življenja (npr. lokalno prebivalstvo, turisti, deležniki v turizmu, mladi), hkrati pa se bomo dotaknili intenzivnosti turistične dejavnosti, varstva narave in dosežkov podnebnih ciljev vezanih na ohranjanje kakovosti življenja v Alpah. 

Tema: Kakovost življenja 

Jezik: tolmačenje v slovenščino, italijanščino, francoščino in nemščino

10:30 – 11:00

Odmor

11:00 – 12:00

Zaključni plenarni del

Skupaj z Blanko Bartol (Ministrstvo za naravne vire in prostor), Georgom Kaserjem (glaciolog), Claudiom Celado (LIPU) in mlado osebo iz Mladinskega sveta CIPRE bomo v postavitvi »okroglega akvarija« razmišljali o spoznanjih in spodbudah zadnjih dveh dni ter predstavili pogled v prihodnost.

12:00 – 14:00

Kosilo

13:00 – 14:00

Interni dogodek
Povezanost v Alpah: generalna skupščina

Organizira: Katharina Gasteiger (AidA)

Kratek opis: Letna generalna skupščina mreže občin »Povezanost v Alpah«, odprta za vse člane.

14:30 – 16:30

Interni dogodek
Alpsko mesto leta: generalna skupščina

Organizira: Magdalena Holzer (ATY)

Kratek opis: Generalna skupščina društva Alpsko mesto leta, odprta za vse člane.

15:00 – 18:45

Interaktivni spremljevalni dogodek
Alpska kultura: Ogledalo izzivov in priložnosti

Center for the conservation and enhancement of the popular traditions of Borgo San Rocco , Via Veniero 1 – 34170 GORIZIA

Organizira: Italijanska delegacija pri Alpski konvenciji/italijansko Ministrstvo za okolje in energetsko varnost (MASE), občina Gorica in društvo »The Visionaries«

Sogovorniki in sogovornice: pozdrav scetnica Patrizia Artico; otvoritveni nagovor Guido Pettarin (društvo Filologica Friulana); Annibale Salsa (Univerza v Genovi), PierPaolo Viazzo (Univerza v Torinu); Federica Corrado (Politehnična univerza v Torinu) ter drugi in druge

Moderator/fasilitator: Paolo Angelini (MASE)

Tolmačenje in upravljanje interaktivnosti EURAC Research (Bolzano/Bozen)

Kratek opis: Spodbujanje razprave o alpski kulturi v nenehnem iskanju ravnovesja med varstvom in inovacijami, med ohranjanjem zgodovinskih korenin in potrebo po prilagajanju spremembam sodobnega sveta. Soočenje med pripovedmi in občutki tistih, ki v gorah živijo kljub nevšečnostim in včasih v izolaciji. V iskanju skupnega, uravnoteženega pristopa, ki upošteva edinstvene značilnosti tega ozemlja, majhno porabo zemljišč in naraščajočo prisotnost tehnologija, ki podpira manj obremenjujoče delo. Kakšne zaveze spodbujajo ustrezen in trajnosten družbeno-gospodarski razvoj v gorah?

LokacijaCentro per la Conservazione e Valorizzazione delle Tradizioni Popolari di Borgo San Rocco (Center za ohranitev in vrednotenje ljudskih tradicij Borgo San Rocco), Via Veniero 1, 34170 Gorizia

Praktične informacije

Jezik: tolmačenje v angleščino, italijanščino, slovenščino, francoščino in nemščino

Udeležba: največ 100 oseb

Sledi tematska večerja

Udeležba na spremljevalnih dogodkih je brezplačna (potrebna je le registracija)

19:00 – 21:30

Večerni dogodek

Center for the conservation and enhancement of the popular traditions of Borgo San Rocco – ODV Via Veniero 1 – 34170 GORIZIA

Organizira: Italijanska delegacija pri Alpski konvenciji/italijansko Ministrstvo za okolje in energetsko varnost (MASE), občina Gorica, društvo »The Visionaries«, državni inštitut za kulturo prehrane in vina S. Petrini Tržič

Kratek opis: Tematska delovna večerja za udeležence in udeleženke AlpskegaTedna s kulturnimi vložki organizatorjev in organizatork dogodka.


LokacijaCentro per la Conservazione e Valorizzazione delle Tradizioni Popolari di Borgo San Rocco (Center za ohranitev in vrednotenje ljudskih tradicij Borgo San Rocco), Via Veniero 1, 34170 Gorizia

Praktične informacije:
Udeležba: največ 100 oseb

Po večerji bo organiziran avtobusni prevoz, ki bo udeležence in udeleženke odpeljal nazaj v Hotel Perla v Novi Gorici.

Četrtek, 26. september

08:30 – 13:00

Interni dogodek
CIPRA International: Skupščina delegatov

Organizira: Anna Mehrmann (CIPRA International)

Kratek opis: Skupščina delegatov CIPRE International

09:00 – 16:00

Spremljevalni dogodek
Vključevanje deležnikov in deležnic v podnebne ukrepe

Organizira: Posvetovalni odbor za alpsko podnebje

Podnebni ukrepi v veliki meri pomenijo vključevanje in spodbujanje ljudi pri odločanju, ravnanju, sprejemanju in izvajanju sprememb v lastnem načinu življenja in dela. Izvajanje Akcijskega načrta za podnebje 2.0 mora prav tako doseči deležnike in deležnice »izven kroga ali mehurčka« ter jih vključiti. To zahteva spretnosti motiviranja in spremljanja ljudi v različnih situacijah. V okviru izobraževanja bomo podali prve vpoglede glede boljšega vključevanja ljudi znotraj ukrepov za podnebje, ki jih bo ponudil Posvetovalni odbor za alpsko podnebje pri Alpski konvenciji.

Obravnavali bomo naslednje teme:

Razumevanje stopenj sprememb in modelov socialne razpršenosti: analiziranje položaja deležnikov in deležnic ter njihove potrebe na različnih stopnjah sprememb.

Izostritev vaše »vloge« pri spremljanju procesa sprememb: prilagajanje lastnega pristopa na položaj deležnikov in deležnic ter različne stopnje sprememb.

Obravnavanje različnih odzivov: razumevanje in obvladovanje učinkov, ki jih imajo ukrepi za spremembe in vključevanje na deležnike in deležnice, vključno z upori. 

Uporaba specifičnih orodij za podporo procesom sprememb: uporaba pozitivnih zgodb in druge metode za podporo vključevanju in spremembam. 

Premostiti vrzel od vedenja do ukrepanja: oblikovanje aktivnosti in projektov ob hkratnem upoštevanju psihosocialnih faktorjev. 

Izobraževanje bo potekalo v angleškem jeziku.

 

 

AlpskiTeden je v skladu z visokimi standardi trajnostnosti organiziran kot Zeleni dogodek Alpske konvencije.